دانش آموزان عشایر بخش روداب در انتظار بهره مندی از تحصیل
خانواده های عشایر غرب خراسان رضوی در هشت طایفه با 615 خانوار و با جمعیت سه هزار و 300 نفر می باشند که 75 درصد جمعیت عشایری این منطقه در بخش روداب ساکن هستند [...]


در سال های اخیر دولت زمینه ارائه خدمات به عشایر این خطه از استان را فراهم کرد اما با این وجود هنوز مردم این منطقه همچنان محروم از خدمات بهداشتی، درمانی و آموزشی هستند. البته بی رغبتی خانواده های عشایر به ادامه تحصیل فرزندانشان نیز بر این مشکلات اضافه شده و همین موضوع سبب شد تا پنج سال گذشته در مجموع 200 دانش آموز از ادامه تحصیل خود داری کنند.هم اکنون یک مرکز بهداشتی و درمانی سیار در مناطق عشایری به مردم این منطقه ارائه خدمت می کند. از  مجموع هزار و 200 دانش آموز محصل در این مناطق  200 نفر ترک تحصیل کرده اند.
**عشایر  در انتظار تحقق وعده مسئولان
دهیار منطقه عشایری چاه تلخ سبزوار  اظهارداشت: 70 درصد عشایر در بخش روداب سبزوار زندگی می کنند .
محمد بخشزایی تصریح کرد: این عشایر 70 هزار راس گوسفند و بز و حدود 3600 نفر شتر در اختیار دارند و در مجموع 20 درصد گوشت قرمز مصرفی شهرستان سبزوار معادل حدود 900 تن را در سال تولید و روانه بازار مصرف می کنند.
وی ادامه داد: نبود مرکز بهداشتی و درمانی ثابت و مدرسه در مقطع دوره متوسطه اول و دوم از مهمترین خواسته های مردم این منطقه است.
بخشزایی تصریح کرد: مسافت دور مدارس در مقطع متوسطه اول و دوم  سبب شده تا دانش آموزان عشایری پس از اتمام دوران ابتدایی از رفتن به مقاطع بالاتر امنتاع کنند.
وی عنوان کرد: همچنین به دلیل سیار بودن مرکز بهداشتی و درمانی در مناطق عشایری پزشک به صورت ثابت در این منطقه مستقر نمی شود و این موضوع در ارائه خدمات به ساکنان این منطقه موثر است.

**ترک تحصیل 200 دانش آموزعشایری
رئیس اداره امور عشایری مدیریت جهاد کشاورزی سبزوار اظهارداشت: ظرف پنج سال گذشته از مجموع یک هزار و 200 دانش آموز محصل در منطقه 200 دانش آموز ترک تحصیل کرده اند.
محمد نبودی فر تصریح کر د: دانش آموزان عشایری به دلیل نبود دبیرستان در سطح منطقه و پس از دوران تحصیل در مقطع ابتدایی و راهنمایی  مجبور به ترک تحصیل هستند.
وی یادآورشد: دانش آموزان عشایری  برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر باید به منطقه روداب یا شهرستان های نزدیک مراجعه کنند.
رئیس اداره عشایری سبزوار خاطرنشان کرد: دوری مسافت و نیاز خانواده ها به فرزندانشان برای اداره امور زندگی و انجام کارها سبب شده تا خانواده ها اجازه تحصیل به آنها را ندهند.
نبوی افزود: اگر مدارس متوسطه اول و دوم نیز در مناطق عشایری احداث شوند مشکل ترک تحصیل عشایر بسیار کاهش می یابد.
وی ادامه داد:مدارس امنطقه عشایری به صورت  کانکس، چادر و ساختمان امسال 160 دانش آموز در مدارس عشایری در این مدارس در حال تحصیل هستند.
وی عنوان کرد: از مجموع  33 منطقه عشایری سبزوار فقط 11 منطقه دارای مدرسه هستند که این موضوع در تحصیل دانش آموزان موثر است.
**توسعه خدمات بهداشت و درمان نیاز مناطق عشایری سبزوار
رئیس اداره امور عشایری سبزوار با اشاره  به نیاز مناطق عشایری سبزوار به توسعه خدمات بهداشتی و درمانی در سطح این منطقه  گفت: درحال حاضر یک مرکز بهداشت سیار در منطقه عشایری روداب سبزوار به عشایر این شهرستان خدمات رسانی می کند که براساس اعلام عشایر این خدمات کافی نیست.
نبوی  فر خاطرنشان کرد: با پیگیری انجام گرفته قرار است یک خانه بهداشت دائم با تجهیزات کامل با حضور  یک بهورز در این منطقه  احداث شود که جمعیت سه هزار و 500 نفری عشایر را تحت پوشش قرار می دهد.
وی با بیان اینکه حداقل امکانات رفاهی به عشایر در این مناطق برای جلوگیری از کوچ ارائه می شود، اضافه کرد: از جمله اقدامات ارائه شده به عشایر آسفالت و ترمیم راه های عشایری است که از ابتدای سال تا کنون 370 کیلومتر از راه های عشایری در 2 مرحله با هزینه 400 میلیون ریال ترمیم شد.
** پراکندگی جمعیت عشایر دلیل عدم احداث دبیرستان
رئیس اداره آموزش و پرورش سبزوار اظهارداشت: تعداد کم و پراکندگی دانش آموزان در مناطق عشایری در مقاطع متوسطه اول و دوم  از مهمترین دلایل عدم احداث مدارس متوسطه اول و دوم در مناطق عشایری است.
مرتضی بیتش اظهارداشت: برای ایجاد مدرسه در دوره متوسطه اول و دوم حداقل باید 40 دانش آموز در مدارس عشایری در حال تحصیل باشند تصریح کرد: کمبود دانش آموزان سبب شده احداث مدرسه در این مناطق امکان پذیر نباشد.
وی با بیان اینکه 2  مرکز شبانه روزی متوسطه در روستاهای درقدم برای پسران و روداب برای دختران در مقطع متوسطه مشغول به فعالیت هستند عنوان کرد: دانش آموزان عشایر در این مقاطع می توانند به این مدارس مراجعه کنند و برای آمد و شد آنها وسائل نقلیه رایگان پیش بینی شده است.
وی با بیان اینکه ازدواج زود هنگام دختران عشایر یکی از دلایل عدم تمایل به ادامه تحصیل در میان آنهاست، گفت: فرزندان عشایر به دلیل اینکه بازوی کار برای خانواده ها محسوب می شوند، خانواده ها تمایل به ادامه تحصیل فرزندانشان ندارند.
بینش با بیان اینکه یکی از مشکلات عشایری در مطقه سبزوار کوچ کردن است، عنوان کرد: در 2 سال گذشته 135  دانش آموز عشایری از سبزوار به هرستان های اطراف کوچ کرده اند.
وی افزود: آموزش و پرورش و موسسه های خیریه با ارائه خدماتی مانند سرویس رفت و آمد رایگان و توزیع لباس فرم و لوازم التحریر رایگان در میان دانش آموزان عشایری شرایط تحصیلی و تمایل آنها به ادامه تحصیل را فراهم میکند.
رئیس اداره آموزش و پرورش سبزوار با بیان اینکه امسال هفت مدرسه عشایری مجهز به رایانه شدند، گفت: همچنین امسال برای نخستین بار در کشور 6 تعداد کانکس مجهز به کلاس درس، اتاق معلم، سیستم گرمایشی و سرمایشی، حمام و سرویس بهداشتی به مناطق عشایری سبزوار ارسال شد.
** استقرار خانه بهداشت در مناطق عشایری سبزوار 
رئیس مرکز بهداشت سبزوار  با اشاره به اینکه بیشترین جمعیت عشایری سبزوار در مناطقی از روداب زندگی می کنند، گفت: تا کنون یک تیم سیار هر یک ماه و هر سه ماه با حضور پزشک به مناطق عشایری می رفتند و در آنجا خدمات پزشکی را ارائه می کردند.
مریم مسعودی فر اظهارداشت: به دلیل بعد مسافت و حفظ جان مادران باردار که در الویت کاری دانشگاه علوم پزشکی سبزوارقرار دارد، در آخرین بازنگری طرح گسترش در مناطق محیطی احداث یک خانه بهداشت عشایری در منطقه روداب پیش بینی شد.
وی بابیان اینکه این خانه بهداشت با یک بهورز بومی در منطقه عشایری شروع به کار می کند، ادامه داد: این طرح در وزارت خانه تایید شد و درحال حاضر در انتظار تهیه چارت و برنامه های سازمانی است و با موافقت نهایی در این مناطق مستقر می شود.

سبزوار نیوز

Share
تعداد نظرات نویسنده مدیر سه شنبه 5 بهمن 1395
دیدگاه ها

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
روداب نیوز رسانه مردمی روداب
 • کد شامد :   1-4-65-700841-1-1

قالَ اَمیرُالمُوْمِنینَ عَلِیُّ بْنُ اَبیطالب(علیه السلام):


مِنْ کُنُوزِ الْجَنَّهِ الْبِرُّ وَ إِخْفاءُ الْعَمَلِ وَ الصَّبْرُ عَلَی الرَّزایا وَ کِتْمانُ الْمَصائِبِ.

از گنجهای بهشت; نیکی کردن و پنهان نمودن کار[نیک] و صبر بر مصیبتها و نهان کردن گرفتاریها (یعنی عدم شکایت از آنها) است


ارتباط با ما 

پیامک : 09356554220
رایانامه : rudabnews@gmail.com
پشتیبانی : javaddehnabi@gmail.com
دسته بندی اخبار
نویسندگان
آرشیو
صفحات جداگانه
دوستان
پیوند ها
اسکریپت های اختصاصی
نظرسنجی

  عملکرد روداب نیوز را چگونه می بینید ؟


آمار بازدید
 • تعداد مطالب :
 • تعداد نویسنده ها :
 • آخرین بروزرسانی :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید ماه :
 • بازدید کل :
 • آخرین بازدید :
 • ابربرچسب ها
  تبلیغات

  تبلیغات

  مزون روس سروناز

  تبلیغات

  تبلیغات

  روداب نیوز

  روداب نیوز

  روداب نیوز

  روداب نیوز

  روداب نیوز
  تبلیغات متنی شما
  تبلیغات متنی شما
  تبلیغات متنی شما
  تبلیغات متنی شما
  تبلیغات متنی شما