روداب رویشی در کویر

دانستنی هایی درباره روداب 

روداب

شهر رودآب با ارتفاع 1420متر از سطح آبهای آزاد و با مختصات جغرافیایی 57درجه و 18دقیقه طول شرقی و 35درجه و 37دقیقه عرض شمالی در جنوب غرب شهرستان سبزوار مكان گزینی نموده است .بخش رودآب از شمال با بخشهای مركزی ،داورزن ،از شرق با بخش مركزی و ششتمد از جنوب با شهرستان بردسكن و از غرب به شهرستان شاهرود محدود میشود . بخش رودآب در شمال غرب استان خراسان به فاصله 45كیلومتر ی جنوب غرب شهر سبزوار و در فاصله 25كیلومتری جاده قدیم سبزواربردسكن بردامنه كوههای موسوم به كوه همایی و بهارستان و دشت فروغن نشسته است .

پیشینه تاریخی رودآب براساس كتاب تاریخ بیهق

ناحیه بیهق دردوره طاهریان به دوازده بخش تقسیم شده ، بخش پنجم به نام خواشد و وریان كه گروهی معتقدند (آریان )یعنی از نژادآریائییها ست ،شامل: دارین ، برقن (بنقن ) ،ستاج (استاج ) ، باشین ،كاموند العلیا و السفلی و سلماباد . بخش هشتم ربع دیوره كه آن را قری الجبل می گفته اند وده های بسیاری داشته شامل : میلون (ملوند)،پرون (پروند)و رویین ،برآباد ،عبدلاملكی و ...
موقعیت استراتژیك رودآب در دوره پادشاهی ساسان سوای اینكه ساسان پسر بهمن یاساسان پسر باك باشد به نقل از مولف تاریخ بیهق اینگونه بوده است .
و این ناحیت بنا نهاد برسم لشگر كه تعبیه كنند ،ربع جلین و آن حدود چون مقدمه لشگر بنهاد ،و ربع زمیج (ششتمد ) و خواشد (رودآب ) چون میمنه ، و ربع طبسی و آن حدود چون میسره سبزوار تاخسروجرد چون قلب لشكر و از خسروجرد تا باسد آباد برشكل ساقه ی لشگر از این باشد كه آن را پای ناحیت خوانند .

پیشینه تاریخی رودآب بربنیاد باستان شناسی 

براساس آخرین یافته های باستان شناسی مبتنی برحركت فرهنگی انسانها اولین استقرارهای فرهنگی بخش رودآب در هزاره سوم قبل از میلاد در پشته ی موسوم به ذوالفرخ شكل گرفته ،تداوم آن در هزاره دوم ق .م در پشته موسوم به گراب و درهزاره اول ق ،م در محوطه موسوم به بیدك و محوطه موسوم به سینه كلوت اوریان (آریان )تداوم دارد .
این حركت فرهنگی دردوران تاریخی در تپه ی موسوم به پشته ی شوری اریان (آریان )مشهود است .دردوران اسلامی از قرون سوم و چهارم ه .ق محوطه های تاریخی موسوم به ،محوطه عبدالملكی ،محوطه ی دق صبری ،تپه كلوت كشف خط در تپه ی موسوم به كنارصنل جیرفت ؛ كهنترین مخترعین خط در تاریخ بشر شناخته شده اند.


ویژگیهای طبیعی بخش رودآب 

آب ،خاك و پوشش گیاهی منناسب شرایط مطلوب زیستن را همواره دركوه ،دشت و كویر رودآب برای مردم مهیا نموده و در مواردی ،مردم این شرایط را برای تداوم زندگی با عنایت به فن آوری روز بوجود آورده اند ،این عناصر را صاحب نظران ،باستان شناسان ،مردم شناسان ،جامعه شناسان ،جغرافیدانان و....ویژگیهای طبیعی نام گذاشته اند . كه نحوه استقرار سكونتگاهها و به ویژه شهر و دهستانهاد ارتباط تنگاتنگ بامحیط طبیعی است . ساختار و سیمای كالبدی بخش رودآب بربستر دیرینه این ویژگیها استوار گردیده است .

زمین شناسی رودآب 

مجموعه كوههای جغتای و داورزن درشمال و مجموعه ی كوههای بهارستان ،كوه همایی ، پروند و كوه مش درجنوب سبزوار (شمال و جنوب شرق رودآب )جز یك واحد زمین شناسی محسوب شده كه به ایران مركزی منتهی میشود طول كوههای جنوبی تقریبا 90كیلومتر و عرض تقریبی آن 40كیلومتر از شرق به غرب كشیده شده است .بلندترین قله كوههای جنوب شرق رودآب بنام قله شاهزا ده ابوالقاسم به ارتفاع 2875متر در ارتفاعات كوه استاج از توابع بخش رودآب مجاور بخش ششتمد قرار دارد ،در این كوههامعادن ،گچ ،سرب، سنگ مرمیت، سنگ لاشه، مس و اخیرا سیمان هم شناسائی گردیده است .

اقلیم منطقه رودآب 

منطقه سبزوار در تقسیمات اقلیمی كشور جزو اقلیم فلات مركزی و دارای آب و هوای نیمه بیابانی دسته بندی شده است كه درزمستان نسبتا سرد و درتابستان نسبتا گرم وخشك است . لیكن موقعیت طبیعی دهستانهای بخش رودآب متفاوت است دهستان خواشد و كوه همایی دارای آب و هوای كوهستانی و نیمه بیابانی است و دهستان فروغن دارای آب و هوای بیابانی ،دهستانهای كوه همای و خواشد با ارتفاع بیش از 2500متر از شهر سبزوار 1700متربالاتر است لذا از آب و هوای بهتری نسبت به سبزواربرخورداست .

منابع آب 

تعداد 54حلقه چاه عمیق ،14چشمه ،22رودخانه فصلی موسوم به كال ،یك رودخانه شور ،و 10رشته قنات ازجمله منابع آب زراعی و شرب شهر محسوب میشود كه درمجموع 137مزرعه و 41كلاته و رامشروب میسازند.

خاك 

به شهادت تاریخ تمدنهای كهن درمناطقی شكل گرفته است كه خاك مستعد و با الطبع اقتصاد كشاورزی مناسبی داشته اند ،جنس زمین ،نوع آب و هوا و پوشش گیاهی در تشكیل و تكامل خاك تاثیر بسزایی دارد .
وجود بقایای جنگلهای طبیعی در جنوب شرق رودآب حكایت از خاك غنی این منطقه به منظور بقا و رشد اینگونه درختان دارد ،در مقیاس وسیع خاكهای منطقه سبزوار جز خاكهای رد ه آنتی سول و اریدی سول بوده و می توان گفت نارس و فاقد هوموس گیاهی میباشد ،تراسهای كالشور و نیز از خاكهای فیلی سنگین تشكیل شده كه جز خاكهای نمكدار و شور محسوب می شود .

پوشش گیاهی

اغلب رستنی های منطقه گونه های شورپسند میباشند و هرچه ارتفاع بیشترمی شود بر تعداد گونه های گیاهی افزوده میشود ،تنوع گیاهی نسبتا زاید از شاخص ترین رستنی ها دراین منطقه درمنه ،خارشتر ،گوی چراغی و ...میتوان نام برد .


باد 

ازمهمترین عوامل اقلیمی كه برساختار كالبدی مجتمع های زیستی انسان تاثیر میگذارد و همواره جهت ایجاد آسایش از گذشته های دور مورد توجه بوده است جهت وزش بادهای غالب است ،در طرح های شهری مطالعه و جهت وزش باد در گسترش ،توسعه،رشد و مكان یابی صنایع ،انتخاب جهت پنجره ها و ...صورت می پذیرد .
بار عنایت به گلباد جهت و سرعت وزش باد منطقه سبزوار مبتنی بر آمارهای سال 72-1360ایستگاه هواشناسی سبزوار ،جهت وزش باد از سمت مشرق است پس از آن با شمال شرقی نسبت به سایر جها فراوانی بیشتر دارد .بنابراین لزوم توجه به مطالعات باد و استفاده از آن در طرح ریزی ها و برنامه ریزیهای سكونتگاه های منطقه از جمله شهر رودآب ضروری است . به همین اهمیت جهت وزش باد در بررسی علل تخریب آثار تاریخی و روند روبه رشد این آثار همراه با فرسایش نیازمند تحقیق جداگانه ای است .
منابع :
رودآب رویشی در كویر ؛محمد عبدالله زاده ثانی


نقشه بخش بزرگ روداب


Share
تعداد نظرات نویسنده مدیر شنبه 29 تیر 1392
دیدگاه ها

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین اخبار
امروز
امام موسی کاظم علیه السلام

تواضع و فروتنى آن است که آن چه دوست دارى، دیگران درباره تو انجام دهند، تو هم همان را درباره دیگران انجام دهى.

وسائل الشّیعة: ج. 15، ص. 273، ح. 20497


ارتباط با ما 

پیامک : 09356554220
رایانامه : rudabnews@gmail.com
پشتیبانی : javaddehnabi@gmail.com
دسته بندی اخبار
نویسندگان
آرشیو
صفحات جداگانه
دوستان
پیوند ها
اسکریپت های اختصاصی
نظرسنجی

  عملکرد روداب نیوز را چگونه می بینید ؟


آمار بازدید
 • تعداد مطالب :
 • تعداد نویسنده ها :
 • آخرین بروزرسانی :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید ماه :
 • بازدید کل :
 • آخرین بازدید :
 • ابربرچسب ها
  تبلیغات

  تبلیغات

  مزون روس سروناز

  تبلیغات

  تبلیغات

  روداب نیوز

  روداب نیوز

  روداب نیوز

  روداب نیوز

  روداب نیوز
  تبلیغات متنی شما
  تبلیغات متنی شما
  تبلیغات متنی شما
  تبلیغات متنی شما
  تبلیغات متنی شما
  ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

  شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو