روستای برگو تفرجگاه روداب
روستای برگو واقع دردهستان خواشد از توابع بخش روداب در فاصله حدود ۶۰ کیلومتری شهرستان سبزوار واقع شده است.

این روستا از قدمت زیادی برخوردار است و در قدیم نام روستا"برکوه"بوده است. این نام گذاری به دلیل واقع شدن روستا نزدیک کوه ها بوده و به تدریج این نام به برگو تغییر یافته است .

جمعیت این روستا ۵۰ خانوار است که در فصل تابستان به بالای ۷۰ خانوار افزایش پیدا می کند شغل اصلی مردمان برگو باغ داری، کشاورزی و دامداری است.
"ادامه مطلب را مطالعه کنید. 
این روستا آب و هوای بسیار خوبی در فصل بهار و تابستان دارد و شکوفه های درختان بادام و گردو در فصل بهار جلوه زیبایی به این روستا داده که تفرجگاه خوبی برای مردمان دشت روداب است که برای فراراز گرمای کویر به این مکان زیبا و سرسبز پناه ببرند.برای تهیه گزارش به این روستا سفر کردیم تا بیشتر با آداب ورسوم و مشکلات مردم خونگرم روستای برگو آشنا شویم. یکی از مراسم زیبای این روستا گردو ریزی است.عضو شورای اسلامی درخصوص مراسم گردو ریزی که یکی ازآیین های خاص و ویژه برگوست گفت:از ۵۰ سال قبل تا کنون آخرین جمعه یا یک جمعه مانده به آخر تابستان با اعلام کدخدا و اکنون دهیاری ،با حضور مردم روستا وبرگویی هایی که در نقاط مختلف کشور پراکنده شده اند روز گردو ریزی برگو شروع می شود به نحوی که تمام گردوی روستا فقط در این روز جمع آوری می شود و هر کس خارج از این روز اقدام به گردو ریزی کند بایستی مبلغ صد هزار تومان جریمه به دهیاری پرداخت کند مگر در موارد خاص و با مجوز از دهیاری یا شورای اسلامی روستا که این رسم به دلیل عمر زیاد درختان است به نحوی که بعضی از آن ها حدود ۳۰۰ سال عمر دارند و برخی درختان بیش از ۵۰ مالک دارد و در کل روستا نزدیک به یک هزار درخت گردو وجود دارد که بیش از نیمی از درختان بیش از ۱۰ مالک دارند ،بنابراین گردوی جمع شده هر درخت در پایان بین مالکین تقسیم و هر کس سهم خود را برداشت می کند .احمدهاتفی پایین بودن سطح درآمد مردم را مهم ترین مشکل مردم روستا دانسته و افزود:به دلیل کمبود آب و خشکسالی، باغ ها درحال خشک شدن هستند و به دلیل شیوه های قدیمی آبیاری از همان اندک آب هم استفاده درست نمی شود وکشاورزی ،باغداری و دامداری دیگر درآمد ی ندارد به همین علت جوانان روستا دیگر رغبتی به اشتغال و ماندگاری در روستا ندارند. یکی از اهالی روستا در خصوص مشکلات روستا به خبرنگار ما گفت:آب شرب یکی از مشکلات و دغدغه مردم روستای ماست وآبی که از بالای کوه می آید بیشتر آن تبخیر می شود و اگر همین آب کم با لوله به دشت پایین روستا انتقال یابد این دشت وسیع را دوباره احیا خواهیم کرد.

ابراهیم حسنی افزود :تلفن همراه نیز در روستای ما آنتن دهی ندارد و ما دراین روستا فقط از ۸کانال تلویزیون بهره مندیم و از برنامه های رادیو نیز نمی توانیم استفاده کنیم.

وی از جمله غذاهای بومی منطقه را"کف بیخی"دانسته و در خصوص نحوه درست کردن آن گفت: این غذابیشتر در شب های بلند زمستان پخته ودردید و بازدیدهای شبانه میل می شود و از کف یک نوع گیاه کوهی منطقه به نام "بیخ "به دست می آید به این صورت که ریشه های این گیاه را ۳ بار می جوشانندبرای بار اول و دوم آب آن را دور می ریزند برای بار سوم آب آن را در ظرف بزرگی که بهتر است سفالی باشد می ریزندو بعد آب را با دسته چوب گز هم می زنند این هم زدن تا زمانی که کف سفت شود ادامه دارد ووقتی سفتی به حدی رسید که کف از چوب جدا نشد آن گاه مقدارى شیره انگور یامقداری شکر را به تدریج به آن اضافه کرده و زدن کف را ادامه می دهند تا خوب مخلوط شود و در آخر کف را در ظرف هایی می کشند و آن را با مغز گردو و بادام و...تزیین می کنند، و از میهمان ها پذیرایی می کنند.

دهیار روستا نیز «برگو» را جنگلی در دل کویر دانست و گفت:علاوه بر طبیعت زیبای روستا وجود آرامگاه شاهزاده ابوالقاسم از برادران امام رضا (ع) در شمال روستای برگو واقع در بالای کوه کومش از دیگرجاذبه ها و افتخار برگویی هاست که نزدیک ترین و بهترین مسیر برای زیارت این امامزاده روستای برگوست چرا که بیشتر مسیر تا پای کوه مسیر تردد خودرو و موتور مهیاست و از آن مهمتر دشت زیبا و باصفای روستاست که محلی برای استراحت مسافرین و زائران است وهمه ساله تورهای مختلف از طریق روستا به این زیارتگاه می روند و با استقبال مردمان برگو نیز مواجه می شوند .

علی ترشیزی در خصوص مشکلات عمده برگو اظهار کرد: عمده مشکل ماخرابی بیش از حد و خاکی بودن جاده ارتباطی روستاست به طوری که در زمستان اکثر اوقات تردد غیر ممکن می شود. وی نبود آب شرب سالم و مناسب را دیگر مشکل روستا دانست وافزود: باز بودن مسیر جریان آب و ریزش ۲ قنات در روستا و گرفتگی کانال ها باعث آلوده وغیر بهداشتی شدن آب روستا شده است و البته علاوه بر این دو مشکل عدم پوشش دهی نامناسب تلفن همراه و فرسوده بودن بیش از حد آرامستان شهدای روستا از دیگر کمبود های روستاست.

دهیار روستا در خصوص رسم عروسی این روستا نیز گفت: رسم عروسی در روستای برگو حداقل یک شب و یک روز است که در آن اهالی روستا داماد را تا در حمام همراهی می کنند و در حمام نیز توسط چند نفر از جوانان حسابی شست وشو می شود و حنایی که توسط مادر داماد تهیه شده به کف دست داماد و کف دست خودشان می مالند و به جای پول یک مشت گندم به عنوان برکت زندگی مشترک آن ها بر سر داماد می ریزند. بخشدار روداب در خصوص مشکلات «برگو» گفت: عمده مشکل این روستا نداشتن آب شرب و جاده مناسب است که مطالعات برای تامین آب شرب آن از محل مجتمع ظفر انجام شده و براساس این مطالعات باید روستاهای مسیر منتهی به برگو آب رسانی شود تانوبت به برگو برسد که تا کنون در همین راستا نزدیک به ۱۵روستا آب رسانی انجام شده وادامه پروژه بسته به میزان اعتبارات اختصاص یافته، دارد که در صورت تخصیص اعتبار آب رسانی همین امسال انجام می شود.

وی در خصوص راه ارتباطی روستا اظهار داشت: با توجه به محدودیت اعتبارات و کم جمعیت بودن ۵یا ۶ روستای مسیر روستای برگو مطمئنا در توزیع اعتبارات و اولویت ها شاخص جمعیت ملاک است البته با این وجود پروژه از سمت روستای بهارستان به طول ۴ کیلومتر زیر سازی شده که با توافق صورت گرفته با اداره راه و شهرسازی آسفالت مسیر انجام خواهد شد.نماینده عالی دولت در روداب توجه به مدیریت آب و تقویت سفره های زیر زمینی را یک ضرورت دانست و ادامه داد:با توجه به این که معیشت مردم منطقه وابسته به باغ داری و کشاورزی است بدلیل سرمازدگی وخشکسالی معیشت آن ها آسیب پذیر شده وباعث مهاجرت جوانان شده است، در نتیجه تقویت سفره های زیر زمینی واستفاده از آب چشمه و قنات ها یک ضرورت است که در این زمینه طرح توجیهی احداث بند خاکی در روستای برگو تهیه و به بسیج سازندگی استان ارسال شده که در صورت تامین اعتبار انجام خواهد شد. /روزنامه خراسان Share
تعداد نظرات نویسنده مدیر یکشنبه 18 آبان 1393
دیدگاه ها

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین اخبار
امروز

امیر المومنین علی علیه السلام : 

تَکَلَّمُوا فِی الْعِلْمِ تَبَیَّنَ اَقْدارُکُمْ.

عالمانه سخن گویید تا قدر شما روشن گردد.


ارتباط با ما 

پیامک : 09356554220
رایانامه : rudabnews@gmail.com
پشتیبانی : javaddehnabi@gmail.com
روداب نیوز رسانه مردمی روداب
 • کد شامد :   1-4-65-700841-1-1
دسته بندی اخبار
نویسندگان
آرشیو
صفحات جداگانه
دوستان
پیوند ها
اسکریپت های اختصاصی
نظرسنجی

  عملکرد روداب نیوز را چگونه می بینید ؟


آمار بازدید
 • تعداد مطالب :
 • تعداد نویسنده ها :
 • آخرین بروزرسانی :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید ماه :
 • بازدید کل :
 • آخرین بازدید :
 • ابربرچسب ها
  تبلیغات

  تبلیغات

  مزون روس سروناز

  تبلیغات

  تبلیغات

  روداب نیوز

  روداب نیوز

  روداب نیوز

  روداب نیوز

  روداب نیوز
  تبلیغات متنی شما
  تبلیغات متنی شما
  تبلیغات متنی شما
  تبلیغات متنی شما
  تبلیغات متنی شما
  شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic